
Záróelemek az ékszerkészítésben
Emlékszem, hiába tanított meg kötni nagymamám, a kötnivaló elkezdését és a befejezést szerettem később is rábízni. Valahogy így vagyok az ékszerkészítéssel is, szeretem minden pillanatát, de a befejezések nem épp a kedvenceim, úgy érzem, ez már csak technika, nem igényel semmi izgalmas kreativitást. Pedig enélkül nincs kész az alkotás. Szerencsére azért a zárórészek felrakása nem bonyolult, ismerkedjünk meg velük, mi micsoda és mire jó!
Amiben a legtöbb zárórész hasonló, az egyrészt a méretválaszték, másrészt a továbbépíthetőség, (hiszen ezekre kerül még a kapocs, általában egy szerelőkarikával, kivéve amelyek zárak és kapcsok is egyben, de most nem ezekről lesz szó).
1. Bőrvégzáró
Általában egészen kicsike zárórész, amellyel bőrvégeket, viaszolt zsinórokat és más, nem túl vastag, nem túl széles fűzőszálakat zárunk le. Közepére helyezzük a szálat, aztán először egyik, aztán másik oldaláról visszahajtjuk és jól összenyomjuk. Közepén általában egy éles tüske segít, hogy a belerakott szál épp középen legyen és ne csússzon el egyik oldalra sem. Ragasztót használni hozzá általában felesleges.
Kalocsai szettünk nyakláncának végét ilyen végzáróba rejtettük. Ha nem duplán vesszük a szálat, egy kisebb méretű bőrvégzárót használunk, vannak egészen apró méretűek is.
Ez pedig egy műbőr zsinór lezárva, már szerelékekkel is ellátva. A képpel ellentétben ehhez inkább dupla szerelőkarikát válasszunk, mert a bőrvégzárót gyakran nagyon vékony fémből készítik, könnyen kibújik a szimpla szerelőkarika összeadásánál.
2. Szalagvégzáró
Nem csak szalagok, hanem bármilyen más, szélesebb, lapos textilsáv lezárására használhatjuk. Teljesen jó többsoros hasított bőrszálakhoz illetve paracord zsinórokhoz is. (Ha több szálat teszünk bele, ezeket először érdemes bármilyen módon-pl. ragasztás, összeöltés- egymás mellé rögzíteni, és úgy, egyben tenni bele a szalagvégzáróba.) A vastagabb gömbölyített bőrszálakat szétroncsolja, mivel éles a foga, azokhoz ilyen szalagvégzárót ne használjunk! Ezt a fajta zárórészt sem szükséges ragasztani, egyszerűen összenyomjuk, de a hosszabbaknál vigyázzunk, hogy ez az összenyomás mindenhol egyforma legyen illetve a széleit ne nyomjuk túlságosan meg, mert csúnya lesz az összhatás.
Többféle méretben kapható, leggyakrabban használatos a 0,6-3,5 cm-es mérettartomány.
A képen látható karkötőt négy paracord szálból csomóztuk és 1,6 cm-es szalagvéggel zártuk.
3. Zárókupakok
Ezekbe a kupakokba egyszerűen csak bele kell ragasztani a zsinórokat. Nem mindig henger alakú, lapos formában is találhatunk, azok szebben is illeszkednek a nyakra illetve karkötők esetében a csuklóra. Lehetnek egészen egyszerűek, letisztultak, de készülnek stílusos kidolgozott változatokban is, ami akár szép dísze is lehet a kész ékszernek. Mérete az egészen picinyke, 1 mm-es bőrszálat befogadótól az egészen nagy, akár 2 cm-es vastag végeket lezáró nagyságig terjedhet, ez utóbbiakat használják például a pólófonalakból készített textilnyakláncokhoz.
A közepes nagyságúba vastag zsinórok egyszálasan vagy vékonyabb zsinórok többszálasan kerülnek bele, a többszálasokat én mindig összevarrtam vagy legalább egy cérnával szorosan összetekertem ragasztás előtt. Így gyakorlatilag nem csak a ragasztó fogta, hanem a szálak is egymást. Bojtok kupakjának is ezeket szoktuk választani.
Egy példa kupak használatára: 5 db valódi gömbölyített bőrszál, egy vagány karkötő vége.
4. Csomófogó
A sodronyra fűzött ékszereket zárjuk le a csomófogóval, és általában más apró alkatrészeket is használunk az ilyen fajta ékszerek befejezésénél. A lezárás technikáját egy következő bejegyzésben mutatom be nektek, ahol a drótőr, a stopper és a stopperrejtő feladatával is részletesebben megismerkedünk.
5. Vegyes zárórészek
A fenti felsorolás nem teljes, azokon kívül még nagyon sokféle alkatrész van, melyek a lezárás funkcióját töltik be az ékszerkészítésben. Ilyen-többek között-a képen látható lapos végzáró és rugós kapocs is, ezeket én kipróbáltam, de nem igazán használom (a lapos túl laza, a rúgóst nehézkes felszerelni), ezért ezeket csak így, natúrban mutatom meg nektek. Természetesen ezeket is érdemes kipróbálni, hiszen csak úgy tudjuk eldönteni, melyek lesznek a kedvenceink.
Az ékszer készítéséhez alapanyagokat az Ékszerstart webshopunkban találsz.
Ha érdekel az ékszerkészítés és szeretnél még több trükköt vagy esetleg titkokat is megtudni, az oldalon hírlevélre is feliratkozhatsz, így soha nem maradsz le az új tartalomról.