
Mire figyeljünk ásványkarkötő készítésénél
Ásványgyöngyöket gumis damilra felfűzni, azaz karkötőt készíteni talán az egyik legkönnyebb dolog az ékszerkészítésben. (Persze, ezt is el lehet rontani, ahogy a lávakő karkötőnél látható is, hogy kihagytam egy fémköztest. De most nem ilyen figyelmetlenségből eredő hibákról lesz szó.)
Hogy hogyan tudjuk nagyjából kiszámolni, hány gyöngyöt vegyünk bizonyos csukló-méretekhez, arról itt írtam, ezért a rossz méretválasztás már nem szerepel ebben az 5 pontos felsorolásban.
Lássuk akkor!
1. Igazi ásványkarkötőt tervezünk, de a vásárolt alapanyag hamisítvány vagy valódi, de festett, nem teljes értékű darab.
Semmi rossz dolog nincs abban, ha nem valódi ásványgyöngyökkel dolgozunk. Szebbnél szebb alapanyagok csábítanak bennünket, például gyönyörűre festett, élénk színű szemek, melyek üvegből, műanyagból készültek. Néhány ásványutánzat a mi webshopunkban is kapható, ide kattintva találod meg őket és olvashatsz arról, hogy mi is az anyaguk valójában. Sok helyen kaphatóak az olcsóbb, megfizethető ásványok, ezeket gyakran a természetes képződmények törmelékéből készítik igazán szépre (pl. festett jadék), az ékszernek pedig amúgy is a dekoráció a célja, ez is teljesen belefér, ha tudjuk a valódi kilétét.
Akkor lesz a szánk íze kissé keserű, amikor valódiként adják el nekünk azt, ami egyáltalán nem az, aztán egy hozzáértő szembesít azzal, hogy becsaptak bennünket. Ha olcsón vettük az amúgy drága ásványokat, talán magunkat is okolhatjuk, sejthettük volna, hogy gyanús ez a "vásár", de ha drága ásvány-árban szereztük meg, az még bosszantóbb (jeges üveggyöngyöt sajnos simán eladhatnak matt hegyikristályként, hologramos üveggyöngyöt aurakvarcként). Csak annyit tudok tanácsolni, hogy olvassatok, tájékozódjatok a témában és mindig gyanakodjatok, ha egy ásvány túl élénk színű (pl. korall-azok a szép ragyogó piros szemek egyike sem korall!), de akkor is, ha tökéletesek vagy ha nagyon egyformák a szemek (valódi türkiz füzér egyforma golyó szemekkel már gyanús lehet, ha megfizethető áron kínálják).
2. Rossz minőségű gumis damilra fűzünk, az ékszer megbomlik a viselőjén.
A fűzőszál az ékszer láthatatlan, de legfontosabb eleme. Csak akkor vásároljátok meg a nagy kiszerelésű damilt, ha már kipróbáltátok, és nehezen szakad, nem szálasodik, viszont lehet belőle olyan hármas csomót kötni, ami belefér a gyöngy furatába. A gumis damil és a könnyebben csomózható lapos gumi is jó választás, ha minőséges. Ez viszont csak úgy lehet leellenőrizni, ha az abból készült karkötőt viselitek, (viseltetitek valakivel) néhány hétig, ennél jobb tesztelés nem létezik. Fontos, hogy ásványokkal kell próbának vetni, mert ha műanyag gyöngyöket fűztök rá, az kíméletesebb lesz hozzá, mint az ásványgyöngy éles furata, ezért nem lesz hiteles a próba.
Webshopunkban többféle minőséget is találsz: a világon szinte legnépszerűbb Stretch Magic 0,8 mm vastag gumis damil fekete és áttetsző színben sajnos csak időnként elérhető nálunk. A Crystal szilikonszál tekercsben viszont mindig aktív termék, 0,6, 0.8 és 1 mm-es vastagságban is megvásárolható. Lapos fűzőgumikat négyféle színben értékesítünk, ez is erős, de szálasodik sajnos egy idő után, viszont a legkönnyebben elrejthető csomót ebből tudjuk elkészíteni. Ide kattintva találod gumis fűzőszálainkat.
3. Sérülékeny gyöngyöket építünk egy mindennapi viselésű karkötőbe.
Mi a sérülékeny gyöngy?
Vannak ásványok, melyek természetükből adódóan sérülékenyek. A narancskalcit például hamar fényét veszítheti, a zebrajáspis egy idő után porladhat akár testünk izzadásától is.
A roppantott (repesztett) hegyikristályt viszont már a feldolgozás teszi sérülékennyé. A repesztés tulajdonképpen azt jelenti, hogy felforrósítják, majd hirtelen lehűtik, ettől a gyöngy belsejében kisebb-nagyobb repedések keletkeznek. Az ilyen gyöngy képes eltörni, ha elejtjük és leesik a parkettára. Nálam volt, hogy attól elreppent, hogy vastag fűzőszálra próbáltam rátuszkolni. Ezért csak akkor viseljük, ha kímélni tudjunk a csuklónkon.
Sérülékeny gyöngyök még a festett hematitok, lávakövek és úgy általában minden, aminek csak a felületére kerül festék. Óvatosan tehát az arany, az ezüst, a rosegold, a szivárványszínű hematittal, nagyon szépek, de előbb-utóbb lekophat róluk ez a csillogás. A különböző színű festett achátokat viszont még tömbben helyezik a festékanyagba, ami beszivárog a rétegek közé, itt kevésbé kell kopástól tartani.
4. Fémközteseket, rondelleket teszünk egészen világos ásványok mellé.
A legtöbb fém csúnyán megfogja az olyan világos ásványokat, mint hókvarc (tejkvarc), a kagylóhéj-gyöngy, a rózsakvarc, howlit (bár ez utóbbinál a saját mintája mellett egyáltalán nem is feltűnő.) Ha mindenképp szeretnénk mellé fémet, legalább arra figyeljünk, hogy az ásványgyöngy ne matt legyen, mert azon még inkább látszik illetve ha van választási lehetőség, a fémköztes legyen nemesacél (golyó vagy strasszos dísz) a világos ásványok mellé. Sajnos itt sincs garancia, hogy ezek nem hagynak nyomot, de kisebb az esély, mint a hagyományos fém elemekkel.
5. A fityegőt nem nemesacél medálalapra rakjuk.
Ha csak egyetlen lehetőségünk van rá minden beépített elemet nemesacél alapanyagból válasszunk. Ez nem kopik, nem fakul, kevésbé allergizál. Tudom, hogy nemesacél-választék sajnos nem a legbőségesebb és valahogy például fityegőket sem sikerül olyan szép kidolgozottra elkészíteniük a gyártóknak, mint egy nem nemesacél figurát. Viszont egy megkopott fityegőt bármikor le tudunk cserélni a karika nyitásával-zárásával, allergia-esetén akár le is cserélhetjük pl. egy üvegből készült szív-medálra, a beépített medáltartótól viszont csak a karkötő teljes szétszedésével szabadulhatunk meg. Nemesacél választékunkat ide kattintva tudod megnézni.
Remélem, tudtam segíteni ezzel a néhány gondolattal, tapasztalattal hogy az alkotás inkább öröm legyen és kevésbé bosszankodás.
Az ékszerek készítéséhez alapanyagokat az Ékszerstart webshopunkban találsz.
Ha érdekel az ékszerkészítés és szeretnél még több trükköt vagy esetleg titkokat is megtudni, az oldalon hírlevelünkre is feliratkozhatsz, így soha nem maradsz le az új tartalomról.