
Gyöngyös karkötők méretezése
Karkötők készítésénél kérdés lehet, hogy vajon egy 17 cm kerületű csuklóra elegendő-e egy 17 cm hosszú karkötő, amit összerakunk 21 szem 8 mm-es gyöngyből, hiszen a 17 osztva 0,8-al az 21,25-tel egyenlő. Ha már készítettünk így karkötőt, és felpróbáltuk, akkor bizony kiderült, hogy valamiért nem jó ez a számítás, szoros lesz.
A titokra a mértan ad magyarázatot. Ugyanis a gumi egy 8 mm-es gyöngyökből összerakott karkötő esetében a csuklónktól éppen egy 4 milliméterrel magasabb kerületen fut végig, amit egészen addig elhanyagolhatónak gondolunk, amíg ki nem számítjuk a következő feladatot (aki utálja a matekot, ugorja át a következő 3 bekezdést, a kép után elolvasható, hogy néz ez ki a gyakorlatban):
Vegyük a csuklónkat egy tökéletes 17 cm kerületű körnek! Ebből kiszámolható a sugár, ami r = 17 osztva (2×3,14)-el, az eredmény 2,7. Tehát csuklónk középpontjától számítva ekkora távolságra helyezkedik el a gyöngyök belső felülete. Viszont a gumi 4 mm-el kijjebb van ezen a belső körön, hiszen a gyöngyök közepén fut és ezáltal egy 2,7+0,4=3,1 sugarú kört mentén öleli körbe az alkarunkat. Ha ezzel a számmal számoljuk ki a kerületet, akkor a következőt kapjuk:
K(erület)= 2×3,1×3,14=19,46. Tehát a fűzőszál nem is 17, hanem csaknem 20 cm-ére kell gyöngyöt raknunk. 19,46-ot elosztva 0,8-al, az eredmény 24,335. Tehát úgy néz ki, 24 darab 8 mm-es gyöngyre lesz szükségünk.
K = 2 ∙ r ∙ π (ahol π állandó 3,14)
Meg ne riasszon ez a képlet, gyakorlatban ez nem is nehéz:
Csuklóméret körben (14-19 cm közötti általában a mérés), ezt a számot oszd el 6,28-al, (a 6,28 ez állandó, ez a 2×π, mindig ennyi). Az eredményhez hozzáadunk vagy 0,4-t (ha 8 mm-esek a gyöngyeink); vagy 0,3-t (ha 6 mm-esekből készítjük); vagy 0,5-t (ha 10mm-esek a gyöngyök). A kapott eredményt most visszaszorozzuk a 6,28-al. És ez már a megfelelő hosszúság illetve kerület, amire fel kell fűznünk a gyöngyöket. Ezt osszuk el mostmár a gyöngyök méretével: 0,8-al vagy 0,6-al vagy akár 1-el (10 mm-es gyöngyök esetében), és máris megkapjuk a keresett darabszámot.
De!!! A számítás szerint 24 db 8 mm-es gyöngy szükséges egy 17 cm átmérőjű csuklóra. Ha viszont épp 24 db-ot teszünk, tapasztalatom szerint egy laza, karkötőt kapunk, ami csak lazán ölel, de könnyen lecsúszik. Ezt így nem mindenki szereti, ezért én is általában 23-db-ot fűzök fel. Ez még így is több 1-2 szemmel, mint az eredetileg jónak gondolt csuklóméret/gyöngyméret. Annak az 1-2 szemnek a hiánya nagyon csúnya tud lenni, ugyanis nem csupán szoros lesz a karkötő, hanem ki is fog kandikálni a fűzőszál. Érdemes ezért számolni elkészítés előtt.
Még egy nagyon fontos dologra hívnám fel a figyelmeteket!
Gyöngyöket általában 6 illetve 8 mm-es méretben vásárolunk. A 8 mm gyöngy viszont nem minden esetben 8 mm, gyakrabban a 7,5-8,5 mm-es tartományban mozog. Érdemes beszerezni a képen látható vonalzót (biztosan van neki pontos neve), nálam ez is segített a szemmérték mellett, hogy mi hány milliméter. A képen lévő mindhárom gyöngyöt 8 mm-esként vásároltam, ebből a szivacskorall csak 7,5, a rekonstruált türkiz az pontosan 8, és a rózsakvarc 8,5 mm. És még ez a fél milliméter is számít, ugyanis a türkizből 23, a rózsakvarcból pedig csak 22 szem szükséges az én 17 cm-es csuklómra.
Az ékszer készítéséhez alapanyagokat az Ékszerstart webshopunkban találsz.
Ha érdekel az ékszerkészítés és szeretnél még több trükköt vagy esetleg titkokat is megtudni, az oldalon hírlevelünkre is feliratkozhatsz, így soha nem maradsz le az új tartalomról.