Gyöngyök fűzése lapos fűzőgumira
Webshopunkban négyféle színben található meg az a fűzőszál, amit lapos fűzőguminak neveznek. Könnyebb vele dolgozni, mint a gömbölyített szilkonszállal, ebben a bejegyzésben azt mutatjuk meg, hogyan tudjuk vele a legstrapabíróbb karkötőket elkészíteni.
A lapos fűzőgumi sok-sok vékony szálból áll, melyek össze vannak préselve, és pont ezek a különálló szálak adják az erősségét, megbízhatóságát.
Rugalmas damilokra általában akkor fűzzük a gyöngyöket, ha könnyen fel- és levehető karkötőt akarunk készíteni. Viszont pont ezeknél a mozdulatoknál van a legnagyobb igénybevételnek kitéve a gumis fűzőszál, ilyenkor a gyöngyök furata kicsit mindig megsérti a szálakat. A lapos fűzőszál teljes szétszakadás előtt már jóval hamarabb szálasodik azaz a sok szál közül csak 1-1 szakad szét, hajszálvékony damil-darabkák bukanak ki ilyenkor a gyöngyök közül, ha már sok ilyet látunk ez jelzi, hogy hamarosan érdemes átfűzni.
A képen egy ötszeresére kifeszített, félig szakadt, félig vágott fekete lapos fűzőgumi vége látható. Nagyot csíp, ha puszta kézzel akarjuk széttépni, ne feszegessétek! :D
Nem elég erősnek lennie a szálnak, ha nem megfelelő a csomónk, akár attól is szétmehet a karkötő. Szerencsére a lapos fűzőszálra igazán erős csomót tudunk kötni, és nem rúgja ki magát, mint pl. a gumis szilikonszálak. Köthetünk rá akár 2-3 csomót is, annyira picikék lesznek, hogy könnyedén átférnek a gyöngyök furatán.
Ha nagyon-nagyon tartósra szeretnénk a karkötőt és biztosítani magunkat, hogy csomó-oldódás esetén se guruljanak szanaszét a gyöngyök, akkor fűzzünk a következő technikával, melynek a lényege, hogy egy stabil szál csomómentesen végigfut az egész karkötőn!
Szükségünk lesz nagy lyukú gyöngyfűzőtűre (vagy sodrony/vékony drót-darabra, amiből tűt "készítünk") és 70 cm lapos fűzőszálra. Nagyon egyszerű a dolgunk: fűzzük fel az összes gyöngyöt az egyrétegű szálra, és amikor a végéhez értünk kezdjük ismét ugyanúgy, ugyanabban a sorrendben, tehát tegyünk még egy kört.
Így áll ilyenkor a damil a gyöngyök belsejében, ha gyöngyök nélkül nézzük. Látható, hogy ahová a csomó fog esni, ott már van egy fix szál is, ami a csomó oldódása esetén is megfogná a gyöngyöket. Vékony (0,5-0,6 mm-es) gumis szilikonszállal is tudunk ugyanígy fűzni, kétszálasan lesz, de csak egy szálat kell csomózni, nagyobb eséllyel fér be a gyöngy furatába.
Gyakorlatban a második kör azért kicsit nehézkesebb, például biztosítani kell, hogy ne lazuljon fel a gyöngysor, ezért menet közben folyamatosan igazgassuk, illetve arra is vigyázni kell, hogy a 2. körben ne szúrjunk a furatban a korábbi fűzőszálba.
Ha ugyanezt háromsorosan fűzzük fel még stabilabb karkötőt kapunk.
A technika ugyanaz, de ha nem szeretnénk háromszor körbemenni a gyöngyökön, akkor az első kör lehet azonnal dupla fűzőszállal, így itt is elég kétszer körbemenni. Ehhez vegyünk legalább 1 méter lapos gumit és csak a felét vegyük duplán a nagy lyukú tűbe. Fűzzük fel a duplán vett részre az összes gyöngyöt, majd a végéhez érve vágjuk le a tűt és tegyük át a damil másik végére oda, ahol szimplán van a szál.
Fogjuk össze a szál két oldalán lévő gyöngyöket szorosan egymás mellé, és most folytassuk a fűzést, tehát a szálat vezessük végig ismét a gyöngyökön, de most azzal a gyönggyel kezdjük, amivel az előbb befejeztük.
Ezzel már fel is veszi a karika-formát a karkötő anélkül, hogy bármit csomóztunk volna. Körbeérve vegyük le a tűt, nézzük jól át a gyöngyöket, hogy nincs-e valahol laza hurok, igazgassuk, ha szükséges húzogassuk meg és végül összeköthetjük a végeket.
Látható, hogy itt is van egy fix szál a csomó alatt.
Tanácsok a 2. körös fűzéshez:
- az első szemeket még tudjuk tartani az ujjainkkal, de ahogyan haladunk, a már elhagyott gyöngyök szeretnek lecsúszni az először belefűzött és még nyitott fűzőszál felé (nekünk fontos hogy ezek a szálak és a gyöngyök is a helyükön maradjanak), ezért ezeket féken tarthatjuk például celluxszal vagy a damilra szorosan rákötött vékony selyemszalaggal vagy bármivel, ami nem zavar minket, a végén könnyen eltávolítható illetve a damilt sem károsítja (a szalag elég jól fogja és a végén könnyen kibontható, viszont szorító stoppert példáult semmiképp ne tegyünk rá)
- el tudjuk kerülni a szálak egymásba fűzését, ha minden egyes gyöngyöt külön megfogva, a sorból kicsit kiemelve, a korábban belefűzütt gumit bal kézzel a furat alsó része felé feszítjük, a tűt pedig szorosan a furat felső felszínén vezetjük végig, hogy ne is találkozzanak :D
- nagyon fontos, hogy a tűt csak arra használjuk, hogy belefűzzük vele a damilt a furatba, ahogy a damil kibukkan a gyöngy végéből, onnantól azt húzzuk, mert a vékony tűnek még a lyuka is olyan éles, hogy elvághatja illetve roncsolhatja a fűzőszálat
- amennyire lehet próbáljunk úgy végigmenni, hogy ne lazuljanak fel nagyon a szemek, mert a végén lesz négy kiálló elvágott szálunk és nem lesz egyszerű eldönteni, hogy melyiket kell meghúzni ahhoz, hogy minden a helyére kerüljön
- a gyöngyökből levenni vagy hozzáadni csak a második kör indítása előtt tudunk, ha később derül ki, hogy rossz a méret, egszerűbb szétvágni, mint kitalálni, hogyan kell visszabontani
Csomó elrejtése
Miután megkötöttük a csomót, még ne vágjuk le a felesleget, hanem próbáljuk legalább az egyik oldalról áthúzni a legközelebbi gyöngyön. Erre azért van szükség, mert így nem a csomót cibáljuk bele a furatba, hanem a gyöngyöt húzzuk majd rá a csomóra. Mielőtt a csomót elrejtjük a gyöngy furatába, érdemes rá pici ragasztót tenni. Mi az FbS-t használtuk erre is, ez egy rugalmas szilikonragasztó, nem azonnal szárad, kell kis idő a megkötéséhez. Körbekenjük vele a csomót, és a szomszédos gyöngybe áthúzott, később levágandó szálat szorosan fogva a karkötő damiljához, az ujjaink előtt lévő gyöngyszemet húzzuk rá a csomóra. A felesleges ragasztót gyorsan töröljük le. A kiálló damilrészeket mindkét oldalon kicsit húzzuk meg, aztán éles ollóval vágjuk le, de 2-3 mm-t hagyjunk rajta. Ez szükséges, hogy ne oldódjon ki a csomó, viszont a meghúzás miatt ez is visszaugrik a furatba, nem lesz látható. Hagyjunk időt, hogy megkössön a ragasztó, így nem csak a csomó stabilitása van biztosítva, hanem az is, hogy optimális esetben a gyöngyszemben maradjon.
Az ékszerek készítéséhez a fent említett és minden más alapanyagokat az Ékszerstart webshopunkban találsz.
Ha érdekel az ékszerkészítés és szeretnél még több trükköt vagy esetleg titkokat is megtudni, az oldalon hírlevelünkre is feliratkozhatsz, így soha nem maradsz le az új tartalomról.