
A szerelőkarikák használata
Kezdő ékszer-készítőknek szeretnék segíteni egy most induló sorozattal az alapok megismertetésében. Alkotni mindig minden körülményben jó dolog, legyen az akár szellemi alkotás, akár kézzel fogható végeredmény. A hobbi ékszerkészítés kikapcsol, feltölt, megélhetjük kreativitásunkat, nem is egy költséges elfoglaltság, és a végeredmény a legtöbb esetben egy használható vagy elajándékozható dolog lesz.
Az első bejegyzésben a szerelőkarikákat és azok használatát mutatom be nektek. Bár csak nagyon ritkán látványelemek, figyelni kell a használatukra, mert esztétikailag is el tudja rontani a végeredményt például egy rosszul megformált szerelőkarika illetve az elkészült ékszer stabilitásáért is gyakran ezek a picike alkatrészek felelnek.
Láncot a delfinkapocshoz, fityegőt a szerelőpálcához, medált a fülbevalóakasztóhoz szerelőkarikával rögzítünk.
Ez a szerelőkarika a végzárót és a delfinkapcsot köti össze:
Szerelőkarikával kapcsolódik a medáltartó az álomfogó-alaphoz, és karikákkal kapcsolódnak a toll-fityegők a szerelőpálcák végéhez.
Többféle méretben van forgalomban, 4 mm-10 mm-esig, de a leggyakrabban használt méretek mégis az 5-6 mm-es szerelőkarikák. Színe lehet ezüst, antik ezüst, bronz, arany, fekete, vörösréz, rosegold, és nagyon fontos, hogy az ékszer többi fémrészével megegyező színűt válasszunk (még az ezüst és antik ezüst színek is csúnyán el tudnak ütni egymástól, az antik ezüst sötétebb, kevésbé fényes).
A képen a szerelőkarika helyes és helytelen nyitását láthatjátok, ez egy alapszabály az ékszerkészítésben, semmit nem feszítünk szét, csak oldalra megnyitunk, de azt is csak annyira, amennyire épp szükséges. Ehhez profi ékszerkészítők két laposfogót használnak, de egy kúpos fogóval és egy laposfogóval is legalább ugyanolyan ügyesek tudunk lenni (sőt a nem túl kicsi karikákat plusz egy fogó helyett az ujjainkkal megtartva is tudjuk nyitni-zárni).
A szimpla szerelőkarikák összeilleszkedő végei gyakran egymáshoz illeszkedően vannak elvágva, kissé ferdén, ez is segíti, hogy ne bújjanak ki a beleakasztott dolgok.
A szerelőkarikák viszont nem minden esetben kerek formájúak, sokan oválisat használnak, az ugyanis jobban belesimul a környezetébe és egyes ékszereknél kifejezetten elegánsabb összhatást érünk el általa. (Gondoljunk csak például a klasszikus fémláncok szemeire.) Ovális szerelőkarikát nálunk is találsz, ide kattintva elérhető.
A szimpla mellett a dupla szerelőkarika is egy alternatíva ékszerek összeállításánál.
A dupla szerelőkarikák csak nagyon rossz minőség esetén lazulnak meg, általában stabilak, biztonságosak, de ami az előnye, az a hátránya is, célszerszám nélkül nem a legegyszerűbb rátenni még egy egyszerű zárókapcsot sem. (Ha nincs kifejezetten a dupla karikák nyitásához való fogónk, sajnos egyedül nem nagyon fogunk boldogulni, de még ha van segítség, akkor is kell egy kis gyakorlás, hogy ne menjen rá a tíz körmünk és az ujjunk begye a műveletre.) A dupla szerelőkarika igazából nem is karika, hanem egy spirál, ami azt jelenti, hogy a végei szabadon vannak, ezek sok esetben élesek is, és megsérthetik azokat a dolgokat, amihez hozzáérnek, pl. a bőrünket, ruhánkat. Ugyancsak megsértik annak a dolognak a felületét, amit spirálja mentén belevezetünk, a szoros karikákon való átvezetés különösen az antikolt alapanyagok felületén hagyhatnak látható nyomot (koptatást). A hátrányai ellenére én bizonyos esetekben mégis ajánlom a használatát, érdemes megtanulni vele dolgozni, hiszen jelentősen biztonságosabb, mint a szimpla karika. Sőt, van egy végzáró, a bőrvégzáró, ami annyira vékony, hogy szimpla szerelőkarikából könnyen kibújik, arra ha csak lehetséges, dupla szerelőkarikával rögzítsük hozzá a kapcsot.
A következő részben a legfontosabb eszközökről lesz szó, azokról a fogókról, melyeket mindenképp be kell szereznünk, ha "ékszerelgetünk".
Az ékszer készítéséhez alapanyagokat az Ékszerstart webshopunkban találsz.
Ha érdekel az ékszerkészítés és szeretnél még több trükköt vagy esetleg titkokat is megtudni, az oldalon hírlevélre is feliratkozhatsz, így soha nem maradsz le az új tartalomról.