
A drótőr, a csomófogó, a stopper, a stopperrejtő használata
A sodronyra vagy más, nem gumis szálra fűzött ékszerek lezárásához szükségünk van speciális alkatrészekre. Ezek a legtöbb eseten a drótőr vagy a csomófogó (vagy egyiket vagy másikat használjuk), illetve a stopper és a stopperrejtő.
Ezeknek az alkatrészeknek a beépítése is igényel némi gyakorlást, viszont a legstabilabb karkötők és nyakláncok a sodronyra fűzöttek, ezért érdemes megtanulni velük dolgozni. Mivel egymásra épül a használatuk, egy bejegyzésben mutatom meg mind a 4 alkatrészt.
Stopper
A stopper majdnemhogy egy mákszemnyi alkatrész (a képen egy 6×8 mm-es fánkgyöngy mellett látható). Célja, hogy a sodronyra vagy drótra szorítva megakadályozza a gyöngyök lecsúszását. A stopper bár nagyon picike, összenyomva elég jól szétlapul és hacsak nem nagy furatú gyöngyöket használunk, meg kell hogy feleljen ennek a feladatnak. Éles széle van, ezért késsel is elvágható fűzőszálakhoz, damilokhoz ne használjuk, de mehet drótokhoz, sodronyhoz, tigrisbajuszhoz.
A stopper jól összenyomva valószínűleg egy szimpla szál sodronyon is megállna, mégis általában duplán kerül bele, egy hurokhajlítást követve vezetjük vissza bele ugyanazt a szálat.
Bár optimális esetben maga az összenyomott stopper láthatatlan lesz, (mivel elrejtjük a mindjárt bemutatott stopperrejtővel), webshopunkban arany, ezüst és bronz-színben is megtalálható illetve-mint sok más fém alkatrész- nemesacél anyagból is elérhető.
Drótőr
A drótőrt sokan szálvezetőnek vagy koptatónak is nevezik. Egy patkó- (vagy U) alakú egészen kicsike csőről van szó, melynek száraiban kialakított furaton keresztül az U betű külső (és a hajlított részén már nyitott) felszínére illeszkedve tulajdonképpen egy hurkot alkotunk a sodronyból vagy másféle fűzőszálból. A drótőrre akasztott szerelőkarika (amire a zárókapcsot tesszük) így gyakorlatilag a drótőr belső felszínéhez kapcsolódik, hozzá sem ér a sodronyhoz, azt nem koptatja, nem dörzsöli szét, nem vékonyítja el. Általában azoknál az ékszereknél használjuk, melyeknél a stoppert is.
Webshopunkban drótőrből szintén négyféle található: ezüst-, arany és bronzszínű valamint nemesacél, ez utóbbi is ezüst színű.
Csomófogó
Drótőr helyett csomófogót is használhatunk a fűzőszál lezárására illetve a zárókapocs ékszervéghez való hozzáadásához. A csomófogó egy nyitott gömböcske, amibe-ahogy a neve is mutatja-egy csomót fogunk zárni. Ez lehet egy hagyományos értelemben vett csomó is, de még biztosabb az ékszer, ha egy körbehurkolt kásagyöngyöt vagy egy stoppert zárunk bele. Maga a fűzőszál egy picike lyukon jut be a csomófogó belsejébe, és a hurkolás után ugyanitt jut ki, hogy aztán-ugyanúgy, mint drótőr esetében-egy stopperrel zárjuk le rajta a látványos gyöngyös részt. Egyszerű csomózás esetén a nyíláson átdugott fűzőszálat csak megcsomózzuk, a felesleget lezárjuk, a csomófogót ősszezárjuk, itt nincs visszatérő szál.
A csomófogót nem csak sodronyok, hanem másféle fűzőszálak esetében is használhatjuk. Ebben az esetben viszont fontos, hogy ne éles szélű stopperbe, hanem kásagyöngybe hurkoljuk bele a szálat, és ne is egyszer, hanem kétszer, és ez így kerüljön a csomófogóba. A szálat vissza kivezetve a csomófogóból a gyöngyök előtt itt ugyanis nem rögzíthetjük stopperrel (éles szél!), anélkül szétcsúszna, ezért fontos "odabent" a dupla hurkolás. Arra vigyázzunk, hogy a csomófogót csak óvatosan zárjuk össze, mert a kásagyöngy belül összetörhet.
A csomófogó többféle is lehet, de mindig van rajta egy akasztó vagy egy karika is a kapocs hozzáillesztéséhez. A képen a kampós és a duplakarikás csomófogó látható. A kampósat hajlítsuk teljesen be miután rátettük a kapcsot vagy a szerelőkarikát.
Stopperrejtő
A stopperrejtő igazából egy oldalról nyitott fémgyöngy. Fontos, hogy oldalról legalább annyira legyen nyitva, hogy az összenyomott stopper beleférjen (furata ugyanis egészen pici, innen csak a fűzőszál fér át rajta).
A stoppert (és a drótőrt vagy csomófogót) kezdéskor az első gyöngy előtt, végzéskor az utolsó gyöngy után tesszük a sodronyra. A stopper után mindkét esetben húzzuk át a sodrony végét a drótőrön (vagy dolgozzuk rá a csomófogót), majd a hurkot visszavezetve ugyanabba a stopperbe dugjuk vissza és a stoppert nyomjuk össze. Nem fontos még itt levágni a fűzőszálat, stabilabb lesz, ha a visszafelé haladó szálat 2-3 szem gyöngybe még belefűzzük, aztán egy olyan helyen vágjuk le, ahol jó esetben egy gyöngy közepében végződik.
És még néhány hasznos tanács:
- Ha a stopperrejtő nagyobb, mint az összenyomott stopper, ne azonnal a drótőr után nyomjuk össze a stoppert hagyjuk a stopperrejtőnek is helyet.
- A stopper lecsúszik a sodronyról, ha gyengén zárjuk össze. Ebben a műveletben lehet segítségünkre a stopper-nyomó szerszám, ennek a belső mélyedésébe kell a stoppert beleilleszteni és egy határozott mozdulattal összenyomni. Kicsikét meg is hajlítja, ezért kisebb is lesz (könnyebben belefér a stopperrejtőbe) és a szélei kevésbé lesznek élesek. A stoppernyomó-fogó külső mélyedése pedig a stopperrejtők összezárására van kitalálva, tehát ha van ilyen szerszámunk, ez a művelet is csak egy mozdulat, persze laposfogóval is megoldhatjuk, finoman, több oldalról összenyomogatva.
- Bár a drótőr nagyon pici, nagyobb delfinkapcsok karikájába talán be is húzható szerelőkarika nélkül, mégis inkább karikával rögzítsük fel, így nem kell az egész ékszert szétszedni, ha a kapocs elromlana.
- Az ékszer befejezése kissé nehézkes, hiszen ilyenkor már minden gyöngy rajta van, nehéz visszadugni a stopperbe és az utolsó gyöngyökbe a visszavezetett szálat, ezért a stopperrejtőt mindkét oldalra csak a legvégén tegyük fel, ezzel is segítve, hogy pár milliméternyi mozgásterünk maradjon a könnyebb befejezéshez.
- Sodronyra fűzött túl szoros karkötő akár behajlíthatalanul merevre is sikerülhet, ezért a végleges lezárás (utolsó csomófogóba húzás, stopper-összenyomás) előtt a nyakláncot, karkötőt hajlítsuk kerekre, tehát igazítsuk nyak illetve csukló-formára.
Az ékszerek készítéséhez alapanyagokat az Ékszerstart webshopunkban találsz.
A bejegyzésben bemutatott összes alkatrészt ebben a kategóriában találod:
https://ekszerstart.hu/szerelekek/kapcsok-vegzarok-stopperek/vegzarok-stopperek
Ha érdekel az ékszerkészítés és szeretnél még több trükköt vagy esetleg titkokat is megtudni, az oldalon hírlevelünkre is feliratkozhatsz, így soha nem maradsz le az új tartalomról.